Yhdenvertaisuuden tekijät (Drivers of Equality) -hanke
OM031:00/2021 Kehittäminen
Yhdenvertaisuuden tekijät (Drivers of Equality) -hanke EU REC-rahoitusohjelmasta. Hanketavoite on tehostaa yhdenvertaisuuslainsäädännön toimeenpanoa, erityisesti koskien viranomaisten, oppilaitosten ja työnantajien yhdenvertaisuuden edistämisvelvoitetta ja yhdenvertaisuussuunnittelua. Lisäksi hankkeella lisätään tietoisuutta yhdenvertaisuudesta.
Hankkeen tavoitteena on kehittää työkaluja yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitteluun, ja yhdenvertaisuuden edistämisvelvollisuuden seurantaan. Hankkeella lisätään avain-kohderyhmien ja suuren yleisön tietoisuutta syrjimättömyydestä ja monimuotoisuudesta. Lisäksi parannetaan suunnitteluvelvollisille toimijoille keskinäisen oppimisen ja tuen mahdollisuuksia sekä keskeisten kansallisten toimijoiden yhteistyötä ja koordinaatiota. Hanke pyrkii myös vahvistamaan paikallistason osaamista ja tietoisuutta syrjimättömyydestä ja yhdenvertaisuudesta.
Hanketta koordinoi oikeusministeriö. Oikeusministeriön lisäksi hankekumppaneina ovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ja Helsingin kaupunki.
Yhdenvertaisuuden tekijät –hanke tukee myös Pääministeri Marinin hallitusohjelmassa linjattua Rasismin vastaista ja hyvien väestösuhteiden toimintaohjelmaa (2021-2023).
Hankkeen toiminta jakautuu viiteen hankekokonaisuuteen. Oikeusministeriö osallistuu niistä varsinaisesti neljään ensimmäiseen.
Hankekokonaisuus 1: Hankkeen koordinaatio ja hallinto Vastuutahot: oikeusministeriö ja muut kumppanit
Hankekokonaisuuteen kuuluu hankkeen yleinen koordinaatio ja hallinto, mukaan lukien taloudellinen seuranta ja jatkuva raportointi komission hankeportaalissa.
Hankekokonaisuus 2: Käytännön työkaluja yhdenvertaisuuden edistämiseen paikallistasolla Vastuutaho: oikeusministeriö ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL)
Hankekokonaisuuden tavoitteena on kehittää työkaluja, joilla parannetaan paikallisviranomaisten kykyä tunnistaa yhdenvertaisuus- ja tasa-arvokysymyksiä. Lisäksi hyvien väestösuhteiden mallia kohdennetaan kuntatasolle yhdenvertaisuutta edistävänä työkaluna.
Hankekokonaisuudessa kehitetään yhdenvertaisuussuunnittelua ja sen seurantaa tehokkaammaksi ja merkityksellisemmäksi. Prosessioppaan ja kansallisen valvontajärjestelmän kehittäminen antaa selkeämmän kokonaiskuvan yhdenvertaisuussuunnitelmien tilasta.
Hankekokonaisuuden tavoitteena lisätä niin ammattilaisten kuin laajan yleisön tietoisuutta yhdenvertaisuudesta ja moninaisuudesta Suomalaisessa yhteiskunnassa. Lisäksi luodaan suunnitteluvelvollisille toimijoille mahdollisuuksia yhteiselle oppimiselle ja oivalluksille. Kokonaisuuden kautta vahvistetaan kansallisten avaintoimijoiden välistä yhteistyötä ja koordinaatiota, jotta yhdenvertaisuuskentällä toimivien tahojen verkostot ja ammatillinen osaaminen vahvistuvat.
Toiminnot: • Moninaisuuspäivien konseptointi ja toteutus • Kootaan laajapohjainen valmisteluverkosto • Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskentän yhteistyö: opintovierailu ja kansainvälinen työpaja
Hankekokonaisuus 5: Paikallistason pilotti tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämisestä kaupunkisuunnittelussa Vastuutahot: Helsingin kaupunki
Hankekokonaisuuden tavoitteena on tuottaa uutta tietoa ja tukea paikallistason yhden-vertaisuussuunnittelua. Lisäksi se tarjoaa suunnitteluvelvollisille toimijoille mahdollisuuksia yhteiselle oppimiselle ja oivalluksille.
Toiminnot: • Selvitys yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon näkökulman toteutumisesta kaupunkisuunnittelussa • Työkalupakki/ opas • Opintovierailu • Kansainvälinen työpaja aiheesta
Uusi yhdenvertaisuuslaki on ollut voimassa vuodesta 2015. Yksi työkalu yhdenvertaisuuden edistämiseen on lakiin sisältyvä yhdenvertaisuussuunnittelun velvoite. Velvoite koskee kaikkia julkisia työnantajia sekä yksityisiä työnantajia ja toimijoita, joilla on säännöllisesti vähintään 30 henkilöä palveluksessa.
Vaikuttavan suunnitelman keskiössä on organisaation sisäinen vuoropuhelu prosessin aikana ja koko organisaation, erityisesti johdon, sitoutuminen suunnitteluun ja toteutukseen. Useat organisaatiot ovat yhdistäneet yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelmansa, mille ei ole esteitä, jos suunnitelmassa huomioidaan molemmat ulottuvuudet.
Suomenkielisillä hankesivuilla julkaistaan asiakirjojen kaikki kieliversiot.
Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa
Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.